REAL

Mikrobialitok jellegzetességei: a biofilmek szerepe a karbonátkiválásban = Characteristic features of microbialites: role of biofilms in the carbonate precipitation

Hips, Kinga and Haas, János and Szilágyi, Zsanett (2020) Mikrobialitok jellegzetességei: a biofilmek szerepe a karbonátkiválásban = Characteristic features of microbialites: role of biofilms in the carbonate precipitation. FÖLDTANI KÖZLÖNY, 150 (3). pp. 397-422. ISSN 0015-542X (nyomtatott); 2559-902X (online)

[img]
Preview
Text
hips_etal_2020.pdf

Download (3MB) | Preview

Abstract

A mikrobialit az üledékes kőzeteknek egy olyan típusa, ahol a mikrobák alkotta biofilm szerves anyagának jelenléte meghatározó a kőzetképződési folyamatokban. A jelen tanulmány a biofilmek elmeszesedésével létrejött mészkőfajták kutatástörténetét, szedimentológiai és petrográfiai sajátosságait, továbbá a karbonátkiválási folyamatokra vonatkozó kutatásokat tekinti át, emellett bemutat egy negyedidőszaki és néhány hazai esettanulmányt. A mészvázzal nem rendelkező mikrobák élettevékenysége közvetlen környezetükre jelentős befolyással van, ami ásványkicsapódási folyamatokat indíthat el. A kristálykiválás tehát biológiai folyamatok által kiváltott vagy befolyásolt, szemben a mészvázú élőlények csoportjára jellemző kiválasztásra, ami az élőlények metabolizmusa által szabályozott biomineralizáció, azaz biológiai folyamatok által kontrollált. A biofilmekben a karbonátkiválás az alkalinitás növekedéséhez és a Ca2+ ionok felszabadulásához, azaz összességében a karbonátásványokra a pórusvíz telítettségének növekedéséhez vagy a pH növekedéséhez kapcsolható. A megfigyelések szerint az ásványkiválás több lépésben történik, azaz lokális alkalinitás növekedés következik be a sejten kívüli polimer mátrixban, majd az amorf CaCO3 gél képződését követően nanoszférák jelennek meg, amiken kristálycsírák képződnek. A diagenezis tartományában képződött karbonátásványoknak sajátos petrográfiai megjelenése van. A csomós mikrit szövet, valamint a kalcimikrobák és a fenesztrális pórusok azok a mikroszkópban megfigyelhető definitív bélyegek, amelyek alapján a mikrobialitok felismerhetők. A szabad szemmel megfigyelhető szerkezeti jellegek alapján elkülöníthető a lemezes sztromatolit, a foltos trombolit, a bokorszerűen elágazó dendrolit és a szerkezet nélküli leiolit. Zátonytestek elzárt üregeiben is képződhetnek biofilm eredetű kérgek, amiket szintén a mikrobialitokhoz lehet sorolni. A kőzettestek alakja és fácieskapcsolatai alapján a mikrobialitok alkothatnak mikrobazátonyokat vagy rétegkötegekből álló sztratiform lepleket.

Item Type: Article
Subjects: Q Science / természettudomány > QE Geology / földtudományok > QE01 Geophysics / geofizika
Q Science / természettudomány > QE Geology / földtudományok > QE02 Geochemistry / geokémia
Depositing User: Dr Kinga Hips
Date Deposited: 30 Mar 2021 16:18
Last Modified: 11 Sep 2023 07:29
URI: http://real.mtak.hu/id/eprint/123245

Actions (login required)

Edit Item Edit Item