REAL

Acetazolamid orális alkalmazása mellett jelentkező chorioidealeválás két esete: ismert idioszinkráziás hatás szokatlan megjelenési formája? = Case report on choroidal effusion after oral acetazolamide administration: an unusual manifestation of a well-known idiosyncratic effect?

Hári-Kovács, András and Soós, Judit and Gyetvai, Tamás and Facskó, Andrea and Végh, Mihály (2017) Acetazolamid orális alkalmazása mellett jelentkező chorioidealeválás két esete: ismert idioszinkráziás hatás szokatlan megjelenési formája? = Case report on choroidal effusion after oral acetazolamide administration: an unusual manifestation of a well-known idiosyncratic effect? Orvosi Hetilap, 158 (50). pp. 1998-2002. ISSN 0030-6002

[img] Text
650.2017.30944.pdf
Restricted to Repository staff only until 31 December 2018.

Download (1MB)

Abstract

Absztrakt: A szulfonamidszármazékok („sulpha drugs”) széles körben és változatos indikációval alkalmazott gyógyszerek hatóanyagát képezik. Az elmúlt néhány évtizedben számos közlemény jelent meg a fenti szerek, különösen az acetazolamid általános alkalmazása mellett, szemészeti idioszinkráziás hatásként jelentkező sugártest- és érhártyaleválásról, amit minden publikált esetben tranzitórikus myopia és/vagy akut szemnyomás-emelkedés megjelenése kapcsán diagnosztizáltak. Jelen közleményben két olyan esetet ismertetünk, ahol a gyógyszermellékhatásként jelentkező chorioidealeválás véletlen lelet volt, és ahhoz sem a refrakció változása, sem a szemnyomás kiugrása nem társult. Tudomásunk szerint ez az első közlemény, amely az acetazolamid okozta chorioideaablatio ezen speciális, „néma” formájáról számol be. Tekintve, hogy az érhártya érintettsége változó mértékű lehet, és – eseteink alapján – nem feltétlenül jár együtt akut glaucomával és rövidlátással, feltételezzük, hogy az acetazolamid szemészeti mellékhatásainak egy része felfedezetlen marad. Cikkünkkel szeretnénk felhívni a társszakmák figyelmét a szemészeti vizsgálat fontosságára szulfonamidtartalmú gyógyszert szedő és látásromlást panaszoló betegeik esetében. Orv Hetil. 2017; 158(50): 1998–2002. | Abstract: Sulpha drugs are widely employed in medicine for various diseases and disorders. During the last several decades, numerous papers had been published on supra ciliary and posterior choroidal effusion likely presenting as an idiosyncratic effect of these drugs especially of acetazolamide. In each publication, the effusion was associated with either an acute angle-closure glaucoma or transitory myopia or both of these as leading symptoms. In the current publication, authors report on two cases where the acetazolamide-induced choroidal effusion was an accidental finding without either a myopic shift in refraction or an acute elevation in intraocular pressure. To our best knowledge, ours is the first report in the literature describing this unusual, “silent” form of a sulpha drug-induced choroidal effusion. Since the choroidal involvement may vary in size and location, and is not necessarily associated with acute glaucoma and myopia, one can assume that a considerable amount of acetazolamide-related ocular side-effects will not be discovered. The above case report aims to draw the attention of other specialities to the need for ophthalmic examination for their patients taking sulpha drugs with acute visual deterioration. Orv Hetil. 2017; 158(50): 1998–2002.

Item Type: Article
Subjects: R Medicine / orvostudomány > R1 Medicine (General) / orvostudomány általában
Depositing User: Ágnes Sallai
Date Deposited: 12 Dec 2017 07:57
Last Modified: 12 Dec 2017 07:57
URI: http://real.mtak.hu/id/eprint/70961

Actions (login required)

Edit Item Edit Item