REAL

Mennyire tekinthetők hatékonynak az Agrár-Környezetgazdálkodási Program túzokvédelmi célprogramjaiban szereplő előírások?

Németh, Ákos and Lóránt, Miklós and Vadász, Csaba (2009) Mennyire tekinthetők hatékonynak az Agrár-Környezetgazdálkodási Program túzokvédelmi célprogramjaiban szereplő előírások? TERMÉSZETVÉDELMI KÖZLEMÉNYEK, 15. pp. 226-234. ISSN 1216-4585

[img]
Preview
Text
20_nemethakos_226-234.pdf

Download (333kB) | Preview

Abstract

Vizsgálatunk célja az volt, hogy a túzok (Otis tarda) kotlási és fiókanevelési időszakában az egyes mezőgazdasági tevékenységek időzítésének hatásait feltárjuk az Agrár-Környezetgazdálkodási Program túzokvédelmi célprogramjaiban foglalt egyes előírások hatékonyságának érvényesülése szempontjából. Elemzésünket a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság Dévaványai Túzokvédelmi Állomásán az elmúlt 27 év során a mesterségesen keltetett, vad populációból származó, összesen 1022 tojás kelési időpontjára alapoztuk. Három stádium, a tojásrakás, a kelés és a hathetes kor elérésének jellemző időpontjait határoztuk meg, és vetettük össze az egyes mezőgazdasági kultúrákban az általános hazai gyakorlatnak, illetve az AKG előírásoknak megfelelően végzett tevékenységek időzítésével. Az eredmények a tojásrakás időzítésének jelentős aszinkróniáját mutatják, ami valószínűleg az első fészekaljak nagyarányú megsemmisülésével és ennek megfelelően a pótköltések gyakori bekövetkezésével magyarázható. A kiskunsági költőterületeken végzett elővizsgálatok során – amelyek az országos viszonyokat is tükrözik – megállapítottuk, hogy a túzok költőhelyeken a tojások és fiatal csibék túlélését leginkább veszélyeztető mezőgazdasági munkák a gyepek és a lucerna kaszálása és a gabonakultúrák vegyszerezése volt. E két tevékenység során került elő a veszélyeztetett fészkek mintegy 70%-a. A védelmi beavatkozások ellenére a vegyszerezés miatt előkerült fészkek esetén 52,17%-os, míg a szálas takarmánynövények betakarítása következtében veszélyeztetetté vált fészekaljak esetén mindössze 23,68%-os volt az in situ kelési siker. Ezért tanulmányunkban e két meghatározó munkafolyamat potenciális hatásainak feltárására helyeztük a hangsúlyt.

Item Type: Article
Subjects: Q Science / természettudomány > Q1 Science (General) / természettudomány általában
SWORD Depositor: MTMT SWORD
Depositing User: MTMT SWORD
Date Deposited: 29 Jun 2020 07:44
Last Modified: 31 Mar 2023 06:58
URI: http://real.mtak.hu/id/eprint/110653

Actions (login required)

Edit Item Edit Item