REAL

Élő Dunai Limes. Beszámoló a „Living Danube Limes” című Interreg DTP projekt előrehaladásáról és magyarországi tevékenységéről = Living Danube Limes. Report on the progress of the Interreg DTP project “Living Danube Limes” and its activities in Hungary.

Vukoszávlyev, Zorán and Kovács, Máté Gergő and Kiss, Zsuzsanna Emília (2022) Élő Dunai Limes. Beszámoló a „Living Danube Limes” című Interreg DTP projekt előrehaladásáról és magyarországi tevékenységéről = Living Danube Limes. Report on the progress of the Interreg DTP project “Living Danube Limes” and its activities in Hungary. MAGYAR RÉGÉSZET, 11 (1). pp. 93-97. ISSN 2416-0288

[img]
Preview
Text
Vukoszavlyev_H22TA.pdf

Download (1MB) | Preview

Abstract

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karának a tavalyi év során 150. évfordulóját ünneplő Építészettörténeti és Műemléki Tanszéke mindig is kiemelkedő figyelmet szentelt az ókori építészet oktatására. Mindez nem csupán abból a tényből származik, hogy a 19–20. század fordulóján a történeti korszakok alapján szerveződő építészképzés időszakában a tanszék egyik történeti jogelődje volt az Ókori Építéstani Tanszék, hanem abból is, hogy a Tanszék munkaközössége napjainkban is kiemelkedően fontosnak tartja, hogy az egyetemet végzett építészhallgatók átfogó elméleti és gyakorlati ismeretet szerezzenek az antikvitás kultúrájáról, az ókori építészetről. Tanszékünk neves professzora, Hajnóczi Gyula is ezt az elvet követte, aki régész és építész végzettségével, munkásságával híd szerepet töltött be az antik épületeket kutató és kezelő diszciplínák közt. Hajnóczi professzor, aki születésének századik évfordulóját 2020-ban nemzetközi online konferenciával ünnepelhettük, oktatói és kutatói munkásságában – mint régész kutató és tervező építész – az elmélet mellett elsődleges szerepet játszott a terepen végzett munka: a műemlékfelmérés, a történeti adatokra alapozott műemlékhelyreállítás tervezése és gyakorlati megvalósítása. Ezeket megidézve, ennek a gondolatnak a folyamatossága jegyében csatlakozott Tanszékünk ahhoz a nemzetközi, a Magyar Állam társfinanszírozásával a Dunai Transznacionális Programon keresztül folyó Interreg-projekthez, amely kezdeményezés arra törekszik, hogy hangsúlyozza az egykori római határvédő-rendszer és útvonal kulturális, szimbolikus és turisztikai értékét, illetve a folyam mentén lévő történeti helyszínek innovatív fejlesztési koncepcióalkotásához szükséges gondolatokat. A tanulmány célja betekintést nyújtani az együttműködés keretében eddig végzett és tervezett tevékenységekről.

Item Type: Article
Uncontrolled Keywords: Interreg, limes, geoprospekció, kulturális útvonal, múzeumklaszter, lusoria
Subjects: C Auxiliary Sciences of History / történeti segédtudományok > CC Archaeology / régészet
SWORD Depositor: MTMT SWORD
Depositing User: MTMT SWORD
Date Deposited: 10 Sep 2022 09:05
Last Modified: 31 Mar 2023 08:49
URI: http://real.mtak.hu/id/eprint/148239

Actions (login required)

Edit Item Edit Item