REAL

A politikai párt diszkurzív valósága: a Fidesz-MPSZ vizsgálata = Discursive Approach to the Political Party: Research of Fidesz-MPSZ

Szabó, Márton and Pál, Gábor and Szucs, Zoltán Gábor (2007) A politikai párt diszkurzív valósága: a Fidesz-MPSZ vizsgálata = Discursive Approach to the Political Party: Research of Fidesz-MPSZ. Project Report. OTKA.

[img]
Preview
PDF
48914_ZJ1.pdf

Download (127kB)

Abstract

Az empirikus kutatás FIDESZ - Magyar Polgári Párt, illetve Magyar Polgári Szövetség sajátosságait vizsgálta, különös tekintettel az 1998 utáni időszakra. A kutatás három nagyobb tématerületet fogott át A Reflexió a Fidesz diskurzusát olyan politikai nyelvnek mutatta, amely egy-egy helyzetre és kihívásra adott válaszként fogható fel, ahol is a válasz mélyen beépül a párt önképébe és valóságfelfogásába. A kutatás egy mérsékelt politikai jelenlét, választási vereség és szervezeti elégtelenség problémájának nyelvi megoldását elemezte. A Konstrukció témakör a nyelvi konstrukciót helyezte a vizsgálat középpontjában, azaz a Fidesz diskurzusát általános nyelvi valóságteremtésnek fogta fel. A kutatások azt a figyelemre méltó tényt vizsgálták meg, hogy a Fidesz diskurzusába miként váltak dominánssá nem-politikai kifejezések. A harmadik, a Kontextus azt elemezte, hogy a politikai élet más szereplői hogyan beszéltek a Fideszről, és ezzel persze önmagukról. Konkrétan azt nézték meg, hogy milyen Fidesz képet prezentált egy politikai hetilap, egy folyóirat és egy könyv, illetve, hogy maga politikatudomány hogyan vett részt a ?Fidesz-teremtésben?. A kutatás két fontos tanulságra is ráirányította a figyelmet. Az egyik, hogy a Fidesz a politika nyelvét és gondolkodását az elemzett időszakban morális és szakrális irányba mozdította el. A másik feltárt vonás, hogy a Fidesz újrakonstruálta saját helyét és szerepét, ezzel együtt a magyar politikai életet több dimenzióját is. | This empirical research studied the characteristics of FIDESZ ? Magyar Polgári Párt, with special emphasis on the period after 1988. The research included three main topics. Reflection interpreted the discourse of Fidesz as a political language formed in reaction to particular situations and challenges, where such reactions were deeply embedded in the party?s self-image and interpretation of reality. The research analysed the linguistic solutions to the problems of moderate political presence, losing the elections and organisational deficiencies. The topic of Construction focused on linguistic construction, that is, it interpreted the discourse of Fidesz as a general linguistic creation of reality. The studies analysed the remarkable process in which non-political expressions became dominant in the discourse of Fidesz. Context, in contrast to the previous two topics, analysed how other participants of politics talked about Fidesz and, through this, about themselves. The research studied in particular the kind of Fidesz image presented in a political weekly, a journal and a book, and also how political science itself participated in the ?creation of Fidesz.? Our results highlighted two important conclusions. One is that in the given period Fidesz motioned the language and thinking of politics into a moral and sacral direction. The other conclusion is that Fidesz reconstructed its own position and role together with several dimensions of Hungarian political life.

Item Type: Monograph (Project Report)
Uncontrolled Keywords: Politikatudomány
Subjects: J Political Science / politológia > JA Political science (General) / politológia általában
Depositing User: Mr. Andras Holl
Date Deposited: 08 May 2009 11:00
Last Modified: 30 Nov 2010 15:43
URI: http://real.mtak.hu/id/eprint/1888

Actions (login required)

Edit Item Edit Item