REAL

Fenntartható hazai stratégiai irányvonalak és lehetőségei a felsőoktatásban, különös tekintettel az innovatív technológia háttérre

Molnár, György (2017) Fenntartható hazai stratégiai irányvonalak és lehetőségei a felsőoktatásban, különös tekintettel az innovatív technológia háttérre. In: Felsőoktatás, életen át tartó tanulás és az ENSZ fenntartható fejlesztési célok megvalósítása: Higher Education, Lifelong Learning and Implementation of UN Sustainable Development Goals. MELLearN Egyesület.

[img]
Preview
Text
Mellearn_kötet_MGY.pdf

Download (908kB) | Preview

Abstract

Az infokommunikációs technológiák gyors kiterjedése, valamint az internet penetráció nagyléptékű fejlődése folyamatos változásra inti információs társadalmunk tagjait, attitűdjét, szemléletét, környezetét. E folyamat társadalmi, gazdasági, szakmai és szociális háttere sem elhanyagolható. Mindezek hatása a felsőoktatásban is egyértelműen érzékelhető, egyre nagyobb intenzitással, mely érinti a hallgatói létszámok alakulásának, a hallgatói motivációk fenntartásának, az életpálya karrierek kialakításának, vagy a lemorzsolódás kérdésköreit. Kutatásunk fókuszában az IKT-alapú eszközökkel támogatott tudásszerzés aktuális helyzete és fejlesztési lehetősége áll a magyarországi szakképzési intézményekben oktató tanárok képzésében. A kutatás empirikus hátterében egy N=99 fős hallgatói kört érintő kérdőíves feltárás keretében mértük fel a tanárok okos digitális kompetenciájukhoz kapcsolódó legfőbb digitális készség és szokásbeli mutatóit. A vizsgálatot 2017 tavaszán végeztük el egyszerű véletlen mintavételezés útján, keresztmetszeti felmérés keretében. A feltárt eredményeket elsősorban kvalitatív alapokon, a leíró statisztika egyszerű módszereivel dolgoztuk fel, következtetésekkel alátámasztva. A kapott eredmények egyfelől jól illeszkednek a hazai digitális stratégiák irányvonalait kijelölő legújabb programok, mint Digitális Oktatási Stratégia (DOS), Digitális Módszertani Központok létrehozása, valamint Digitális Jólét program céljaihoz, ezek kiemelt törekvésit alátámasztva. Másfelől segíthet egy olyan modell / támogató rendszer kidolgozásában, amely alkalmas lehet a tanárképzésben oktatók „okos digitális kompetenciaszintjeinek” leírására és fejlesztésére, az eredményesebb oktatási folyamat érdekében.

Item Type: Book Section
Subjects: L Education / oktatás > L1 Education (General) / oktatás általában > L11 Teaching methods / oktatásmódszertan
Depositing User: Dr. Molnár György
Date Deposited: 01 Oct 2018 11:40
Last Modified: 01 Oct 2018 11:40
URI: http://real.mtak.hu/id/eprint/86379

Actions (login required)

Edit Item Edit Item